Od kauzy šikany seniorů v ostravském domově Slunečnice uběhl víc než rok, přesto v české legislativně stále chybí nástroje, jak tuto zranitelnou skupinu obyvatel chránit. Pomoci by jim měla novela zákona o sociálních službách, kterou připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí – jak se však zdá, její předložení je v nedohlednu. V reakci na interpelaci mi paní ministryně slíbila, že novelu předloží do konce listopadu a pokud se tak nestane, je připravena ke společnému jednání. Novela tu zjevně stále není, proto paní ministryni v následujících dnech pozvu na jednání naší pracovní skupiny, kde budeme řešit další postup.
Jak na včerejší tiskové konferenci k online kulatému stolu na téma šikany seniorů v pobytových zařízeních uvedl Jan Lorman, ředitel neziskové organizace Život 90, „Česká republika potřebuje akční plán, jak tenhle smutný trend zastavit, a především ukotvit právo na důstojné zacházení do zákonů o sociálních a zdravotních službách, včetně sankcí za jeho nedodržování.“
Právě takové řešení přitom obsahuje poslanecký návrh novely zákona o sociálních službách, který už ve Sněmovně leží. Klienti zařízení sociálních služeb jsou velmi často ve zranitelném postavení a mohou být vystaveni jednání zasahujícímu do jejich soukromí, bezpečí a integrity či jinak ponižujícímu zacházení.
Toto jednání nemusí dosahovat intenzity trestného činu, ale přesto může jít o závažný zásah do lidské důstojnosti, kterému má stát povinnost bránit a případně jej efektivně postihovat. Novela proto počítá se zavedením zcela nové skutkové podstaty přestupku v souvislosti s neoprávněnými zásahy do práv klientů sociálních služeb. Pokud tedy v jednání s Ministerstvem práce a sociálních věcí nedojde k posunu, bude pro mě jasnou prioritou právě prosazení tohoto poslaneckého návrhu.
Zároveň považuji za nezbytné vytvořit nezávislý mechanismus prošetřování stížností na kvalitu poskytovaných sociálních služeb. Ty totiž často zapadnou, jak potvrzuje i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková: „Druhá vlna pandemie COVID-19 s sebou opětovně přinesla zákaz návštěv klientů pobytových sociálních služeb a zdravotnických zařízení lůžkové péče, byť tentokrát s větším počtem výjimek a dopadající tak na menší počet klientů. Stále se na nás ale obracejí blízcí klientů těchto zařízení s tím, že jim není umožněno svého blízkého navštívit. Současná situace tak znovu poukazuje na potřebu vytvoření funkčního stížnostního mechanismu. Pozornost je zároveň nutné obrátit i na neregistrovaná zařízení, která poskytují péči bez oprávnění. Obvykle se jedná o zařízení, jež mají nejblíže k domovům pro seniory: vzhledem k tomu, že nikdo neví, co se v těchto zařízeních děje, mohou být jejich klienti ohroženi na zdraví i životě,“ upozorňuje Šimůnková.