Když jsem se stala poslankyní, největším překvapením pro mě bylo, jak dlouho v ní všechno trvá: jednání, dosažení dohody a především přijetí legislativních změn, kvůli kterým jsem do Sněmovny kandidovala. Je celkem běžné, že se návrh zákona, který předložíte hned na začátku volebního období, nestihne ani do jeho konce projednat. Pozměňovací návrhy k novelám, které se na pořad schůze přece jen dostanou, proto mohou být cestou, jak alespoň dílčí změny prosadit. Které jsem předložila já?
Pozm. návrhy k novele občanského zákoníku (tisk č. 411)
Díky tomuto návrhu mohou bytová družstva za určitých podmínek nově rozdělovat zisk mezi své členy. Práce na tomto pozměňovacím návrhu nebyla lehká, protože se zpočátku stavělo silně proti Ministerstvo spravedlnosti. Nakonec se ale podařilo všechny výhrady ministerstvu vysvětlit a Sněmovna návrh schválila. Samotný návrh vznikl díky iniciativě členů jednoho pražského bytového družstva, kteří mě s celou problematikou seznámili. Měli pocit nespravedlnosti, který se nám díky prosazení pozměňovacího návrhu podařilo společně napravit. Bližší informace najdete ZDE.
Pozm. návrh k novele z. na ochranu zvířat proti týrání
Návrhem se mi podařilo prosadit, aby byl v zákoně zakotven zákaz prodeje psů nebo koček novému chovateli na veřejných prostranstvích, což množírnám znemožní pokračovat v zavedené praxi předávání psů či koček například na benzínových pumpách. Bližší informace najdete ZDE.
Pozm. návrh k novele veterinárního zákona
Pozměňovacím návrhem byla pro majitele psů zavedena povinnost označit je čipem do 3 měsíců věku, nejpozději však před přechodem zvířete k novému majiteli. První výhodou této změny je, že majitelé snadněji – a rychleji – dohledají zaběhnutého pejska, tou druhou pak zkomplikování činnosti množírnám, jejichž provozovatelé se často nehlásí ke zneužívaným fenkám. Bližší informace najdete ZDE.
Další pozměňovací návrhy jsem podala k těmto návrhům zákonů: